Kodeks Rodzica

KODEKS Rodzica (i zarazem pierwszego kibica swojego dziecka)

1. Powodem, dla którego Twój syn gra w piłkę nożną jest ZABAWA. Nie wywieraj presji na swoje dziecko- nie zabieraj mu radości z gry.

2. Drużyna ma tylko jednego trenera, który za nią odpowiada. Nie wywieraj na trenerze nacisku, próbując wprowadzić swoje wizje przyszłej kariery sportowej swojej pociechy. DZIECKU WYSTARCZY TYLKO JEDEN TRENER.

3. Bądź prawdziwym kibicem – na dobre i na złe, fanem wspierającym całą drużynę i swojego syna.

4. Nie steruj swoim dzieckiem podczas treningu i meczu. Ciągłe podpowiedzi typu: wybij piłkę, podaj piłkę, biegnij, uderz, do przodu, do tyłu szybciej podaj, kiwaj go, itd. Nie pomagają dziecku, wywierają na nim presję, przez co podejmuje „nie swoje decyzje”. Uczmy dzieci samodzielności i odpowiedzialności na boisku przez samodzielną grę i przede wszystkim pozwólmy bawić się dzieciom podczas gry . Tak wykreujemy Mistrza gry.

5. Rodzic ma prawo wiedzieć – trener zawsze służy swoją wiedzą oraz czasem, aby Państwu odpowiedzieć na każdą wątpliwość.

6.Uczmy dzieci punktualności – nie zabierajmy im czasu z radości przebywania z piłką. Szanujmy przygotowanie trenera do zajęć, ponieważ każde przyjście po czasie zawodnika dezorganizuje trening i wprowadza nie potrzebne zamieszanie.

7. Zawsze zachęcaj swoje dziecko do gry fair play,

8. Ucz swoje dziecko że wysiłek i praca zespołowa są tak samo ważne jak zwycięstwo a wynik każdego meczu trzeba akceptować, ważny jest wysiłek włożony w grę.

9. Nie wystarczy, że powiesz kilka słów po meczu. Rozmawiaj z dzieckiem również przed nim. Przed meczem nigdy nie mów „strzel gola”, czy „musicie wygrać”. Zamiast tego powiedz np. "zagraj najlepiej jak potrafisz i baw się dobrze".

10. Nigdy nie zawstydzaj i nie wprawiaj w zakłopotanie swojego syna z powodu występu, zdolności lub rezultatu meczu, w którym uczestniczył.

11. Najważniejsza jest motywacja wewnętrzna zawodnika - jeżeli dziecko ma pasję i marzenia nie zabijajmy ich!

12. Nie stresuj dziecka, bądź mniej krytyczny. Twój syn potrzebuje twojego wsparcia, zaufania i wiary. Bez żadnych zbędnych oczekiwań będzie bardziej zrelaksowany.

13. Nie zabieraj radości swojemu dziecku i nie kreuj go na siłę na mistrza, by na skutek przeciążeń fizycznych i psychicznych przedwcześnie się nie „wypalił”.

14. Nie krytykuj publicznie sędziowania, uznawaj decyzje sędziowskie, nie kwestionuj ich uczciwości przy dziecku !

15. Daj przykład odnosząc się z szacunkiem do drużyny przeciwnej i jej kibiców.

16. Okazuj radość i baw się razem z Twoim dzieckiem.

17. Naucz dzieci przegrywać i wygrywać – to nasz bardzo ważny wspólny cel.